چون معمولا در این فصل قرمه پزان و قرمه خوران زیاد داریم گرچه قابل قیاس با قدیما نیست لذا گفتیم صحبت در این موضوع یقینا جذاب خواهد بود.
بیشتر ما از خوردن این غذای لذیذ و سنتی لذت بردیم اما واقعیت این است که اکثرا شاید ندانیم علت اینکه این غذای مقوی ماندگاری زیادی دارد خصوصا در قدیم چه بوده و هست و اصلا وقت نگذاشتیم در این خصوص و فقط بعنوان یک غذای خوب وسنتی بهش فکر کردیم☺️
و به نظرمان آمد در این فصل مسابقه ای برای معرفی بیشتر این غذای سنتی داشته باشیم و نهایتا اگر علت ماندگاری را ندانسته ایم از این طریق بدانیم
پس جواب مسابقه را از بین گزینه های زیر انتخاب و برای ما ارسال نمایید.
☘علت ماندگاری قرمه☘
۱_نمک زیاد داخل قرمه و یا شور بودنش
۲_وسیله نگهداری اش قرمه در قدیم (سیرابی)
۳_تفت دادن گوشت داخل روغن دنبه
۴_همه ی موارد
@diyareshadi

ارتباط با ما 👇
@shadmehr22

بدنبال برگزاری مسابقه با موضوع قرمه همشهری عزیز جناب دکتر بهروز محمد زاده (استاد دانشگاه _ شیلات) توضیحاتی ارائه دادند که برای شما شهروندان به اشتراک می گذاریم.
کلمه قورمه که که ما آنرا تحت عنوان قرمه بیشتر می شناسیم ماهیتا کلمه ای آذری و به معنی سرخ شده می باشد.
در فرایند قرمه کردن گوشت، سرخ کردن در روغن پیه (حیوانی)، علاوه بر ایجاد مزه و طعم مطبوع و همچنین اماده مصرف کردن گوشت، سبب می شود تا لایه ای چربی اطراف تکه های قرمه را پوشش دهد و تز فسادش تا حدی جلوگیری کند.
نمک زدن به گوشت دو مزیت دارد: اول اینکه آب گوشت را تا حدود زیادی کاهش می دهد و فساد گوشت رو کاهش می دهد و دوم اینکه افزودن نمک در جلوگیری از فساد میکروبی گوشت جلوگیری می کند.
قاعدتا گوشت قرمه شده به دلیل چربی فراوان کمتر در معرض هوا قرار بگیرد تا میزان اکسیداسیون (اصطلاحا تیز شدن) کمتر رخ بدهد که بدین منظور در گذشته برای نگهداری قرمه ها از سیرابی یا همان شیردان گوسفند که تمیز شده بود استفاده می شد و در حال حاضر هم بیشتر از ظروف فلزی بخصوص الومینیومی که کمترین واکنش را با گوشت دارد و به عنوان ظرفی مناسب نگهداری استفاده می شود.
از لحاظ تغذیه توصیه می شود به دلیل نمک بالا، چدبی اشباع زیاد، این نوع گوشت در غذاهایی استفاده شود که در مجموع نمک دریافتی توسط فرد تعدیل شود. علاوه بر این حتی الامکان در فواصل زمانی کمتر مصرف شود.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)