اگردرمسیر تربت حیدریه ،گناباد در حرکت باشید حدودا ۱۸کیلومتر پایین تر از تربت حیدریه تابلوی را مشاهده خواهید کرد که قید شده به دیار شادی و مهرورزی خوش آمدید که همان شهرجدید شادمهر است وحالا بیشتر بدانید………..

با ارتقاء بخش فیض آباد مه ولات به شهرستان مه ولات دو بخش شادمهر (بالا مه ولات)و مرکزی ایجاد شد که روستای شادمهر به مرکز بخش ارتقاءیافت و دودهستان ازغند و مه ولات شمالی ایجاد و اعلام شدکه مرکز دهستان ازغند روستای ازغند و مرکز دهستان مه ولات شمالی روستای دوغ آباد تعیین و ابلاغ گددید. که در پی این ارتقاء و تلاش شورای اسلامی وقت با مصوبه هیئت دولت سال۱۳۸۷ روستای شادمهر به شهر شادمهر ارتقاء یافت و در تقسیمات کشوری بعنوان شهر شناخته شد.

موقعیت جغرافیایی:

بخش شادمهر در موقعیت شرق کشور و مرکز استان خراسان و شمال شهرستان مه ولات در ۵۸درجه و ۴۵ دقیقه تا ۵۹ درجه ۲۵دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبدا و ۳۴درجه و ۵۸دقیقه تا ۳۵درجه و ۲۰دقیقه عرض جغرافیایی از خط استوا قرار گرفته و محدود است از طرف شمال به بخش بایگ شهرستان تربت حیدریه -از طرف جنوب به بخش مرکزی شهرستان مه ولات -از طرف غرب به بخش مرکزی شهرستان کاشمر -از طرف شرق به بخش مرکزی شهرستان تربت حیدریه .

مساحت تقریبی شهر شادمهر ۱۳۶۷کیلومتر مربع که شادمهر به عنوان مرکز بخش انتخاب گردیده ودر ارتفاع ۱۱۹۰متر از سطح دریا قرار گرفته است.

آب و هوای منطقه ابری و از نوع خشک تا نیمه خشک می باشد متوسط حداکثر درجه حرارت حداقل ۱۷۸درجه سانتی گراد می باشد و حداقل دما در بهمن ماه ۲۰ درجه سانتی گراد و تعداد روزهای یخبندان سال ۹۷روز است.به طور متوسط سالانه ۲۷۰میلی متر در محدود دشت ازغند و ۳۰۰میلی متر در ارتفاعات بارندگی می باشد.

روستاههای دهستان ازغندبه مرکزیت ازغند(دشت معروف ازغند)

زرمهر۲-خوشدره۳-قلعه جوق۴-علی آباد علیا۵-علی آباد وسطی۶-علی آباد سفلی۷-سلطان آباد۸-چنار۹-ازغند۱۰-گلستان۱۱-قلعه نو۱۲-احمدآباد

روستاههای دهستان مه ولات شمالی به مرکزیت دوغ آباد

دوغ آباد۲-چهلسر۳-نصرآباد۴-مقبل۵-انرک۶-بوسعد۷-ظهیرآباد ۸-اسکندرآباد۹-زرنوخ

واما شهرشادمهرودلایل معروف بودن و اینکه چرا زود برای هموطنان شناخته و شناسایی شد

۱-اسم زیبا وپرمحتوای شهروهمچنین شادی و مهرورزی اهالی

۲-موقعیت استراتژیکی عالی که نزدیک سه راهی کاشمر ،تربت حیدریه ،زاهدان قرار گرفته

۳-نقشه و خیابانهای زیبای شهر که علیرغم اینکه در یک قرن گذشته طراحی شده برای شهرداری هیچگونه هزینه ای در زمینه بازگشایی معابر و خیابانها نداشته و نخواهد داشت.

۴-اتحاد و حضور پررنگ اهالی در مناسبتهای مذهبی و سیاسی ،اجتماعی نظام جمهوری اسلامی

۵-محصولات کشاورزی شادمهر شامل زعفران و انارکه فعال بودن کشاورزی خود عامل مهاجرپذیر بودن شهر شده(کارگران فصلی)

که امروزه شادمهربا ارتقاء به شهر متحول وتوسعه و پیشرفتهای زیادی در زمینه استقرار ادارات ،فضاههای ورزشی ،آموزشی و عمران شهر داشته ایم که اهم فعالیتها و طرحهای اجرا شده شهر شادمهربه شرح ذیل می باشد.

۱-تاسیس و تجهیز کامل شهرداری شادمهر که آقای امین الله مقصود به عنوان اولین شهردار انتخاب و معرفی گردید.

۲-تغییر و توسعه شبکه آب شرب شادمهر که شبکه از حالت خودیاری به شبکه آب شرب شهری ارتقاء وشهروندان از آب سالم و فشار لازم بهره مند شدند.

۳-گازرسانی به بخش شادمهر بخصوص شهر شادمهر که خواسته دیرینه و بجای شهروندان بود که با ارتقاء روستا به شهر و تلاش شورای اسلامی وقت این امر میسر و شهروندان از نعمت بزرگ گاز بهره مند شدند که گازرسانی تاثیر زیادی در توسعه شادمهر داشته و خواهد داشت به نحوی که مهاجرت زیادکه یکی از عوامل عقب ماندگی شادمهر بود باگازرسانی تقریبا برطرف و اخیرا نه تنها مهاجرت نمیکنند بلکه تعدادی از همشهریان برگشت کردند

آخرین آمار جمعیتی شادمهر

۴۰۱۹نفر جمعیت تا نیمه شهریور ۹۳-تعدادخانوار ساکن  فعلی شادمهر۱۲۲۳

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.4/10 (11 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
شادمهر در یک نگاه, ۸٫۴ out of 10 based on 11 ratings