نوروزپرهیزکاران (ارسالی از استاد حاج شیخ احمد امیری شادمهری)
 
                                                عید رمضان آمد وماه رمضان رفت       صدشکر که این آمد وصدحیف که آن رفت                                           
        ماه ضیافت الهی وعید اولیای خدا باهمه عظمت ومعنویتش به پایان می رسد،وماه شوال باخاطره شکوهمند عیدفطر آغاز می گردد  ،مسلمانان جهان به شکرانه موفقیت درانجام فریضه بزرگ روزه داری وپیروزی بر هواهای نفسانی ووسوسه های شیطانی ،این عید راجشن می گیرند.
       خوشا به حال مومنان روزه داری  که درپرتو ماه مبارک رمضان ودرسایه پر فیض شب های قدر،بانیایش وپرستش خالصانه  ،دل وجانشان رااز غبار آلودگی ها وپلشتی ها شستشو داده وبه پاس این موفقیت بزرگ ،عید سعید فطر را جشن می گیرند.
       عیدفطرروزمغفرت وآمرزش
      امام علی (ع)دریکی از خطبه های عیدفطر فرمود: ای بندگان خدا،کمترین چیزی که به زنان ومردان روزه دار داده می شود،این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد ؛هان بشارتتان باد ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد،پس مراقب آنچه بعدازاین انجام می دهید باشید.
      عیدفطر روز دریافت جایزه
       امام باقر(ع) ازقول رسول خدا(ص) به جابر فرمود: هرگاه روز اول ماه شوال(عیدفظر) فرا می رسد،یک منادی ازسوی خدا ندا می دهد ای مومنان،به سوی جایزه هایتان بشتابید.ای جابر این جایزه ها از نوع جوایز پادشاهان (مادی  ودنیایی)نیست روز قیامت روز دریافت این جایزه هاست.
       رسول خدا(ص) درباره نوع این جایزه ها می فرمود:«خداوند بهشت را ازیاقوت سرخ بنا نهاد ومواد آن راطلا وپرده هایش را از دیبا ودرختانش را از زمرد ومیوه هایش رااز جواهرات ساخت وآن را عیدی(جایزه) این امت در عید فطر قرار داد».
     عید فطر شبیه ترین روز ها به قیامت
      امام علی (ع)  در خطبه ای فرمودند: ای مردم ،روز(عید) شما روزی است که در آن به نیکوکار پاداش داده می شودوبد کاران در آن زیان می کنند. امروز شبیه ترین روز ها به قیامت است .با بیرون آمدنتان از خانه جهت شرکت در نماز عید ، یاد کنید هنگاه بیرون آمدنتان را از گور ها ،وبا توقف در مصلا (برای اقامه نماز ) یاد کنید ازوقوف خود در برابر خدا ،وبا بازگشت به خانه هایتان یاد کنید باز گشت تان را به بهشت وجهنم.
      نکته پایانی: کلمه «فطر» و«فطره» از فطرت گرفته شده ،فطرت همان خلقت خاص وویژگی هایی است که خداوند به انسان بخشیده ومهمترین ویژگی   طینت پاک وخداجوی اوست و در حقیقت روز عید فطر روز بازگشت انسان مومن به فطرت پاک خویش است ،واین بازگشت به برکت روزه داری وتزکیه نفس در طول ماه رمضان امکان پذیر شده است.
در خاتمه باآرزوی قبولی طاعات وعبادات همه مومان خداجو وروزه دار ،امیدوارم عید سعید فطر برهمگان مبارک باشد.انشاء الله.
httprozup.irupshahreshadmehrPictures354__r_m1
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
نوروزپرهیزکاران, ۸٫۰ out of 10 based on 1 rating