یکی از ورزشهای مورد علاقه جوانان قدیمی شادمهر ورزش کشتی بود لذا بر آن شدیم تا در این خصوص گزارش و خاطراتی تهیه و ارائه دهیم که چون موفق ترین و مسن ترین آن افراد آقای حاج محمد حسین قربانی فرزند کربلائی عباس بود از ایشان درخواست گفتگوی حضوری داشتیم تا اینکه ایشان ما را به منزل دعوت کرد و گفتگویی با هم داشتیم که برای شما عزیزان ارائه می دهم.

گفتگو با حاج محمد حسین قربانی پیر ورزش کشتی شادمهر

کشتی را از مراغه شروع کردم

اینجانب محمد حسین قربانی متولد ۱۳۱۴ هستم که در سن ۲۲سالگی با تاخیر عازم خدمت سربازی شدم بعد از ۴ماه دوره تعلیماتی در باغ شاه اعزام به مراغه شدم که در حین خدمت به  کشتی علاقه مند شدم  و تمرینات را شروع و پس از پایان خدمت  به شادمهر برگشتم . سال ۱۳۳۶جوانان آن زمان  به بازیهای سرگرمی بسیاری مشغول و سرگرم می شدند  که یکی از آنها کشتی بود که در آن زمان من پشت تمام رقیبان را به خاک می رساندم تا حتی با یکی از کشتی گیران شهرستان خواف که به شادمهر آمده بود کشتی گرفتم و برنده ی بازی شدم .لازم به ذکر است کشتیها در خانه فرهنگ شادمهر بر روی تشک موجود در آن موسسه صورت می گرفت.

یکی دیگر از بازیها و مسابقات آن زمان پرش بود که در آن مسابقات نیز از همه دوستان و رقیبان سبقت می گرفتم البته این مسابقه در مکانی مخصوص در قلعه بالا نزدیک آسیاب آبی صورت می گرفت . ضمن شکر خدا سلامتی .استقامت و نیروی بدنی خود را از اطعام حیوانی و کار و تلاش زیاد می دانم والان که ۸۰سال از عمر خود را سپری کردم سلامتی کامل و توانایی حمل بار تا ۶۰کیلو گرم را دارم .

و به یاد دارم که روزی برای خرید طناب به دکان غلامرضا نظافت مراجعه کردم و درخواست طناب سفت و محکمی داشتم که ایشان طنابی آورد و من گفتم این محکم نیست و اصرار بر

 محکم بودنش می کردو من گفتم این حتی با دست پاره می شود که گفت اگر پاره اش کردی جایزه داری که من با استفاده از بازوهایم طناب را پاره کردم.

وروزی دیگر یکی از جوانان قوی و قلدر شادمهر که صلاح نیست اسمی از ایشان ببرم  با فرزندانم در گیر شده بود که ابتداء نصیحت و توصیه به گذشت کردم ولی این جوان ضمن فحاشی قلدری بسیار می گرفت و به فرزندانم حمله ور می شد در این هنگام فرزندانم را به آرامش و عدم دخالت توصیه و تنهایی جوان مغرور را بدون اینکه ضربه ای بزنم خاکش کردم و پشتش را به زمین زدم  که با خجالت از آن محل دور شد.

DSC_2794

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
گفتگو با پیر ورزش کشتی شادمهر, ۵٫۵ out of 10 based on 2 ratings