بیا تا قدر یکدیگر بدانیم 
شب چله
باز شبهای بلند زمستونی زیر کرسی داغ .برفهای امبیزی .شوچراغون از راه رسیده ادامه دارد.مدتی است که همسایه ها به فکر هندوانه های زیرزمینی هستند مادر بزرگها دنبال تخمه تف دادن و بیخ وکف هستند بابا بزرگها بره پرواری را سربریده اند برای قرمه کنی شب چله محیا شده اند بچه ها از صندوق لباسها دنبال لباسی هستند که جیب بزرگتری داشته باشد تا شب چله دانه و آجیل بیشتری توی جیب بتپانند .کتابهای آوسنه امیر ارسلان .طوفان .رستم و آشکبوس .بیزن ومنیزه برای بچه ها خواندن زیر کرسی عجب صفائی داره …..

خلاصه اینهایی که برایتان توصیف شد شب یلدایی بود که نسل گذشته ما داشتند نسلی که ارتباط عاطفی و صله رحم خیلی بیشتر بود همه مراسم شب چله جایش را به دیدن سریالهای تلویزیون و فوتبال داده و کمتر کسی با پدر و مادرها دسته جمعی به بازدید بزرگترها می روند .راستی چرا ازفرهنگ و اصالت دینی و ملی خودمان دور افتاد ه ایم مگر این حدیث را از یاد برده ایم که صله رحم عمر انسان را زیاد می کند .پس همین حالا به اتفاق همه خانواده همه کدورتها را کنار بگذاریم و سراغ خانه پدر بزرگ ومادر بزرگ .عمه .خاله . عمو و دایی را بگیریم .همه آنها را شاد و همه به فرزندانمان فرهنگ احترام و عیادت بزرگترها را آموزش دهیم .

(شب چله )یادمان نرود با آمدن زمستان اجاق خاطره ها را روشن نگه داریم تا دچار سردی فاصله ها نشویم

به مناسبت شب چله چند بیت از ابیات تیمور قهرمان بازیگر و شاعر منطقه اهداء می نماییم.

یاد کشمش دزدی از سینی سق        استخومهتوهای مون دق

بادمای دسمل و چفتهای رخ             پلیزای زبرو پرکوخ و کلخ

دگرگی قرمه صدای چکچکی             سرصدای دوک و چرخ و لکلکی

شوچراغنه زمستونای نتو                مجمه های دنه و دوریهای کنو

نارای اقدا ورهم کرریه                    هندوانه چللگی بریه

وای ارمونش چطوازما گذشت          چشمارو ورهم زدم دنیا گذشت 

 

آشنایی با تاریخچه شب یلدا

اجتماع > آیین‌ها-
شب یلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیم‌کره شمالی زمین است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می‌شود.

ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می‌گیرند. این شب در نیم‌کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش‌تر و طول شب کوتاه‌تر می‌شود. مراسم شب یلدا (شب چله) از طریق ایران به قلمرو رومیان راه یافت و جشن «ساتورن» خوانده می‌شد.

یلدا؛ شب نشینی خانوادگی تاریخیmore

واژه «یلدا» به معنای «زایش زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی (دی در دین زرتشتی به معنی دادار و آفریننده) می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود.

عکس۰۲۸۴

شب یلدای یکی از خانواده های شادمهری

عکس۰۲۲۸

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)